Uşak Belediyesi Belediye Hizmet Binası
2013

Proje: Uşak Belediyesi Belediye Hizmet Binası | Müşteri: Uşak Belediyesi | Yer: Uşak| Yapı Alanı: 7500 m2 | Yıl: 2013 | Durum: Yarışma Önerisi
Proje Ekibi: Ali Sinan, Ensar Temizel, Erkut Sancar, Utku Karakaya, Yiğit Acar

Kentin yeni merkezinin eski merkezle buluştuğu alanda yer alan yapı, konumu gereği iki farklı duruma göre tasarlanmıştır; dönüşümden önce bir kentsel odak ve dönüşümden sonra yeni merkez için bir giriş kapısı. Yapının güney-doğu tarafında önerilen çökük avlu etkinlikler için bir toplanma alanı sunarken, yapının kuzey tarafındaki meydan ise dönüşümden sonraki süreçte eski kent ile yeni kent arasında geniş bir toplanma alanı oluşturmaktadır. Bu bağlamda, yapının ortasındaki boşluk yeni kent merkezinin yeşil omurgasına bir geçiş kapısı olarak tasarlanmıştır.

Diyagram1_tr

 

Diyagram2_tr

Bu kapsamda yapı Doğu-Batı yönünde uzun ince bir kütle olarak konumlandırılmıştır. Yapının ortasında 24 metre genişliğinde 12 metre yüksekliğinde bir açıklık oluşturulmuş, bu açıklıktan kentin eski merkezini yeni merkeze bağlayan bir yaya aksı tanımlanmıştır. Yaya aksı ve bina kütlesi aracılığıyla dört parçaya ayrılan arazinin, her bir parçası farklı şekilde ele alınmıştır. Güney-Doğu tarafında kalan parça, Dokuz Sele Deresi boyunca yapılması planlanan yeşil aksı sonlandıran bir çökük avlu olarak ele alınmıştır. Çökük avlunun yeşil alana komşu olan kenarları avluda düzenlenebilecek açık hava aktivitelerinin izlenebileceği, birer çim amfi olarak tasarlanmıştır. Avlunun bina ile tanımlanan iki yüzeyinden birisi çok amaçlı salonun fuayesine ayrılmış, böylece ihtiyaç halinde fuayenin uzantısı olabilecek, sergi, kokteyl, düğün gibi açık hava aktiviteleri için de özelleşmiş bir alan üretilmiştir. Diğer yüzeyde ise kreş konumlanmış böylece çocuklar için kent meydanından ayrışarak yeşil alanla ilişkilendirilen bir alan öngörülmüştür.

8 - uşak - 5

8 - uşak - 3

By :
Comments : Off